Jakie szkła do komputera?
- Marta Godlewska
- 4 lis 2019
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 14 lis 2019
Takie pytanie najczęściej ostatnio pada w naszym salonie. Sprawdźmy co wpływa na pogorszenie widzenia i co możemy z tym zrobić.

Tryb życia
Zdrowie dotyczy wielu aspektów, również naszych narządów zmysłów w tym wzroku. Najczęściej zaczynamy się o nie martwić, gdy zaczynają się problemy, wcześniej uznajemy je za pewnik. Jak wiemy lepiej zapobiegać niż leczyć więc:
1. Najważniejsza sprawa – regularne badania.
Wzrok powinniśmy badać minimum raz na dwa lata, a najbezpieczniej raz w roku – lub częściej wtedy, kiedy zaleci to specjalista. Warto też zwracać uwagę na różnego rodzaju dolegliwości. Te bezpośrednio związane ze wzrokiem, jak na przykład – problemy z koncentracją podczas czytania, pisania, gubienie liter, falowanie obrazu, wyginanie obrazu, wszelkie plamki, kropki, „muszki” w polu widzenia, nieostre widzenie z daleka, czy z bliska, ale również zwracajmy uwagę, czy nie pojawiają się zaburzenia równowagi, bóle głowy, widzenie podwójne itp. W wielu przypadkach jeśli dojdzie do zaniedbania, często można już tylko hamować lub spowalniać dalszy rozwój choroby.
Dbanie o wzrok na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą, nie jest dobrym pomysłem – mam na myśli kupowanie soczewek kontaktowych wedle własnego uznania i przekonania, stosowanie różnych domowych zabiegów wypatrzonych w Internecie, kupowanie okularów korekcyjnych w aptece.
Badanie okulistyczne pod kątem zdrowia oczu, a badanie optometryczne do wszelkich pomiarów, doboru korekcji wady wzroku. Źle dobrana korekcja lub jej brak również może prowadzić do pogłębiania się wady oraz do obciążenia oczu.
2. Higiena oczu
Dla naszych oczu stan „rozluźnienia i odpoczynku” zaczyna się mniej więcej podczas patrzenia na odległość około 6 metrów od nas. Taka odległość nie wywołuje już napięcia oczu i wszystkie mięśnie zarówno wewnątrz- jak i zewnątrz gałkowe, mogą się rozluźnić. Stąd np. zasada 20/20/20 – co 20 minut, przez co najmniej 20 sekund, patrzymy na odległość minimum 20 stóp, czyli około 6 metrów.
Pamiętamy też o regularnym i pełnym mruganiu. Tak, o mruganiu. Nawet jeśli brzmi to z pozoru zabawnie. Kiedy wpatrujemy się w tekst czytany na ekranie smartfona, czy nawet w książce, mrugamy nawet kilkanaście – kilkadziesiąt razy rzadziej na minutę. Niepełne i nieregularne mruganie może wywoływać naprawdę poważne problemy z suchością oczu.
Nie służą nam też klimatyzowane i ogrzewane pomieszczenia. Warto pomyśleć o oczyszczaczu z nawilżaczem powietrza i pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody – o nawadnianiu organizmu. Dodatkowo – BARDZO ważny temat, o którym zapominamy – higiena brzegów powiek zarówno wieczorem, jak i rano. (Posilsięzdrowiem)
3. Oświetlenie
Oświetlenie to bardzo ważny czynnik w pracy, gdzie spędzamy sporą część dnia a siedzenie przed monitorem dodatkowo obciąża nasz wzrok. Każde stanowisko wyposażone w komputer do pracy ciągłej musi spełniać zalecenia normy w zakresie natężenia oświetlenia. Aby praca była wykonywana solidnie i nieobciążana zbytnio naszego wzroku konieczne jest dostosowanie rodzaju padającego światła do specyfiki pracy. Najlepsze warunki to takie, w których mamy dostęp do światła naturalnego, będącego największym naszym sprzymierzeńcem. Jednak realia w biurach zazwyczaj są zupełnie inne i dlatego w wyborze oświetlenia wato sięgać po źródła światła, które będzie jak najbardziej zbliżone do tego słonecznego. Światło wokół nas ma olbrzymie znaczenie w kwestii zdrowia naszych oczu oraz samopoczucia przekładającego się również na jakość pracy. Światło monitora mocno obciąża wzrok, dlatego nie zaleca się pracy przed monitorem przy zgaszonym świetle. (Instalacjebudowlane)
Do tego dochodzi nam sen, żywienie, nawadnianie czy stres. To wszystko również ma wpływ na nasze oczy tak jak i na włosy, paznokcie czy cerę.
Jakie soczewki?
Po badaniu wzroku przychodzi czas na dobór odpowiednich soczewek. Osoba, która będzie dobierała oprawy oraz szkła powinna przeprowadzić szczegółowy wywiad. Podchodząc profesjonalnie do tematu, z pewnością zapyta Cię o to, jak wygląda Twoja praca, ile czasu spędzasz przed komputerem, telewizorem, czy poza tym jesteś kierowcą itp. Na tej podstawie podpowie Ci, z jakich dodatkowych powłok powinniśmy skorzystać.
1. Antyrefleks
Na pewno się spotkaliście z soczewkami, na których widnieje delikatna poświata biała, zielona czy fioletowa. To właśnie nasz antyrefleks, który odbija światło sztuczne. Powłoka sprawdzi się przy komputerze (ta dobrej jakości), można ja również używać jazdy samochodem, oglądania telewizji. Nasza zielonkawa powłoka odbija światło sztuczne odciążając oko dzięki czemu mniej się męczy, a my nie czujemy dyskomfortu buszując w necie ;)
2. Blue
Powłoka chroniąca oko przed szkodliwym światłem niebieskofioletowym – jest to świetna opcja jeśli chodzi o wybór okularów do komputera. Powłoka ta jest niezwykle istotna z punktu widzenia okularów do komputera, gdyż to właśnie światło niebieskie emitowane przez ekrany stanowi dla oka największe zagrożenie.
Polecana przy długotrwałej pracy przy komputerze. Jeżeli pracujesz po 8 lub więcej godzin przed monitorem ta powłoka jest dla Ciebie.
Chroni i odciąża wzrok przez co nie jest nadmiernie przeciążony. Szkła mają lekko niebieską poświatę.
Soczewki można stosować także przy "zerówkach" dla ochrony oczu.
Bo oczy mamy tylko jedne !
Do zoobaczenia ;)
Comentarios